Policjanci chronią życie osób narażonych na wychłodzenie organizmu
Od kilku dni na zewnątrz panują niskie temperatury, które mogą narazić wiele osób na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia w skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby niezaradne życiowo, osoby starsze, samotne, bezdomne, a także te, które znajdują się pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni! Każde zgłoszenie pod nr 112 może uratować czyjeś życie. Informacje o osobach zagrożonych bezdomnością, można nanosić również na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Lubaczowscy policjanci jak co roku, w okresie jesienno-zimowym, systematycznie sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na utratę życia w skutek wychłodzenia organizmu. Funkcjonariusze patrolują teren ogródków działkowych, pustostany i piwnice. Współpracują również z przedstawicielami innych służb i instytucji w celu pomocy osobom potrzebującym. W działaniach bardzo ważną rolę pełnią dzielnicowi, którzy dzięki znajomości podległych rejonów służbowych, znają i sprawdzają te miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne.
Policja zwraca się z apelem o reagowanie w sytuacji jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku, czy śpiącego na ławce. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Zwróćmy uwagę na sąsiadów, zwłaszcza tych samotnych i starszych, czy są przygotowani do zimy.
Funkcjonariusze nie zawsze są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, dlatego też jeśli mamy informacje o tym, że osobie w najbliższym otoczeniu dzieje się krzywda, powiadommy odpowiednie służby. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
Warto również skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Tak też warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!