Wydarzenia

Lubaczowska policja ostrzega przed oszustami działającymi metodami „na prokuratora”, „na wnuczka”, „na policjanta”

Data publikacji 07.02.2024

W ostatnim czasie lubaczowscy policjanci odnotowali zwiększoną aktywność oszustów, którzy wykorzystując metody manipulacji, podejmują próby wyłudzenia oszczędności od swoich ofiar. Apelujemy o wzmożenie czujności i ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi.

Dzisiaj funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie, odebrali informację o telefonach wykonywanych na terenie powiatu lubaczowskiego przez osoby podające się za ,,prokuratorów’’ oraz policjantów. Osoby telefonujące żądają wydania – przekazania pieniędzy.

Komenda Powiatowa Policji w Lubaczowie informuje, aby w przypadku odebrania telefonu, gdy rozmówca żąda przekazania pieniędzy nie kontynuować rozmowy, rozłączyć się i o tym fakcie poinformować Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie nr tel. 47 824 23 10, 16 632 83 10 numer alarmowy 997 lub 112.

Przypominamy, że oszuści posługują się różnymi metodami. W rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca lub za członka rodziny znajomych, sąsiadów, czy też przyjaciół. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze np. na opłatę kosztów leczenia szpitalnego lub na okazyjny zakup samochodu, czy mieszkania. Zwykle proszą, aby o tej rozmowie nikogo nie powiadamiać, gdyż wstydzą się, że muszą pożyczyć pieniądze.

Zawsze po ich odbiór wysyłają wspólnika, który w umówionym miejscu i czasie odbiera gotówkę. Gdy starsza osoba godzi się na udzielenie pożyczki tłumaczą, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i zrobi to za nich ktoś zaufany. Cierpliwie czekają, jeśli gotówka ma być pobrana z banku. Okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą oszustów dopiero wówczas, gdy nawiązuje kontakt np. z prawdziwym krewnym. Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji.

Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” (np. w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego, czy pilną spłatą wcześniej zaciągniętej pożyczki) członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom!

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do żadnej akcji! Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

 

 

Powrót na górę strony