Wydarzenia

Policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie z seniorami

Data publikacji 15.05.2024

„Bezpieczny senior to Ty” - pod takim hasłem wczoraj przeprowadzona została inauguracyjna debata społeczna. W Dziennym Domu Seniora w Chotylubiu lubaczowscy policjanci rozmawiali z osobami starszymi, w jaki sposób unikać zagrożeń i jak postępować z oszustami, którzy czyhają na wykorzystanie ich uczciwości i ufności. Podczas wystąpienia prelegenci omówili bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także temat programu "Dzielnicowy bliżej nas", Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji "Moja Komenda".

Wczoraj, w Dziennym Domu Seniora w Chotylubiu, odbyła się debata społeczna pn. „Bezpieczny senior to Ty”. Głównym tematem spotkania było uświadomienie osobom starszym, w jaki sposób unikać zagrożeń i jak postępować z oszustami, którzy czyhają na wykorzystanie ich uczciwości i ufności.

Zgromadzonych gości przywitał p.o. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubaczowie podinsp. Krzysztof Farion. W debacie udział wzięli Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego nadkom. Paweł Farion,  Kierownik Posterunku Policji w Cieszanowie st. asp. Łukasz Duda, policjant Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie st. asp. Paweł Kłos, profilaktyk społeczny st. sierż. Elżbieta Huber, dzielnicowi asp. sztab. Łukasz Kudyba i st. sierż. Krystian Głowacki oraz sierż. Marzena Mroczkowska.

W trakcie spotkania sierż. Marzena Mroczkowska opowiedziała seniorom o różnych metodach działania oszustów, w szczególności metodzie „na policjanta” czy „na wnuczka”. Policjantka omówiła sposób działania sprawców, wskazała zagrożenia oraz uczuliła na co seniorzy powinni zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą przestępców. Wskazała, co robić w przypadku, gdy oszust próbuje ich oszukać. W czasie debaty st. asp. Paweł Kłos omówił także zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W czasie debaty st. sierż. Elżbieta Huber omówiła program „Dzielnicowy bliżej nas”, jak też przedstawiła aplikację „Moja Komenda”, dzięki której w bardzo prosty i szybki sposób można połączyć się z wybraną jednostką Policji, a także przedstawiła założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Podsumowaniem debaty była dyskusja. Uczestnicy mówili o swoich spostrzeżeniach i zagrożeniach jakie napotykają w codziennym życiu. Seniorzy bardzo aktywnie włączyli się do rozmowy, wykazywali spore zainteresowanie i dzielili się własnymi doświadczeniami. Spotkanie zakończyło się wypełnieniem ankiet, gdzie seniorzy mogli wyrazić swoje zdanie na temat oceny i wartości przeprowadzonej debaty. Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali też ulotki informacyjne. Zainteresowanie uczestników tematem debaty pokazuje, że podobne spotkania będą organizowane również w przyszłości.

  • Na zdjęciu czterech policjantów i policjantka w umundurowaniu służbowym.
    Fot. KPP Lubaczów
  • Na zdjęciu dwóch policjantów u umundurowaniu służbowym.
    Fot. KPP Lubaczów
  • Na zdjęciu dwóch policjantów u umundurowaniu służbowym.
    Fot. KPP Lubaczów
  • Na zdjęciu policjant w umundurowaniu służbowym i uczestnicy debaty.
    Fot. KPP Lubaczów
  • Na zdjęciu policjantka w umundurowaniu służbowym i uczestnicy debaty.
    Fot. KPP Lubaczów
  • Na zdjęciu czterech policjantów w umundurowaniu służbowym i uczestnicy debaty.
    Fot. KPP Lubaczów
Powrót na górę strony